Smoothie

O smoothie můžete slyšet z každé strany a čím dál tím častěji. Je to dáno především tím, že zdraví a zdravý životní styl jsou na vzestupu. Lidé si uvědomují, že zdraví je jen jedno a začínají o něj pečovat. A právě naše oblíbené smoothie v tom může hrát zásadní roli. Ukážeme si, co je smoothie, jak ho připravit, co k tomu budeme potřebovat a na závěr i 2 zdravé recepty!Co je smoothie?

Smoothie je mixovaný nápoj, který můžete znát také pod názvem „fresh juice.“ K přípravě se používá především ovoce a zelenina. Název pochází z anglického slova „smooth,“ což znamená jemný. Vznikl někdy v 60. letech, kdy se lidé začali více zajímat o svoje zdraví.

Do té doby se tomuto nápoji říkalo právě fresh juice, anebo ovocné pyré. V USA je tento nápoj populární již několik desítek let, ale v České Republice se rozmohl až v posledních letech. Proč by člověk měl pít smoothie?

Je plné vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, díky čemuž budete mít více energie a lepší imunitu.

Konzumace smoothie ráno na lačno vás dokáže nastartovat a dodat energii po celý den! Velkou oblibu má tento nápoj především u veganů, který využívají výhody smoothie prakticky každý den.

 

Příprava smoothie

V dnešní době smoothie není pouze čerstvé ovoce a zelenina. Jelikož se chce po nápoji, aby splňoval všechny nutriční požadavky, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování, tak se začali přidávat často velice zajímavé ingredience.

Mezi ně určitě patří různé druhy ořechových másel (arašídové máslo, kešu máslo, mandlové máslo), kokosová voda, kokosové mléko, avokádová pasta, chia semínka a další.

Nemůžu zde vypsat všechny přísady, protože jich je opravdu mnoho a fantazii se meze nekladou.

co je smoothieK přípravě smoothie budeme potřebovat mixér. Mixér nemusí být ani moc silný, pokud si budete připravovat nápoj bez ledu. V opačném případě bych se podíval po něčem kvalitnějším. Použít můžete i tzv. tyčový mixér.

V budoucnu plánuji obsáhlé a objektivní recenze na smoothie mixéry. No a samozřejmě základem je čerstvé ovoce a zelenina. Použít samozřejmě můžete jakékoliv ovoce i zeleninu. Osobně si vybírám především sezónní ingredience a dokupuji pouze pár exotických.

 

Ovocné smoothie

U ovocných smoothie převládá především vitamín C a vitamín A. Už jeden nápoj denně vám dokáže pokrýt celý denní příjem těchto vitamínů. Obzvláště v období chřipek je to naprosto podstatná věc, která vás dokáže ochránit před nástrahami, jako jsou různé viry a bakterie. Platí zde ale jedno pravidlo.

Nepřežeňte to s ovoce, protože je bohatým zdrojem sacharidů (cukrů) a mohli byste po čase přibrat pár nechtěných kilogramů. Člověk, který nemá extra zatížení, by měl konzumovat maximálně 2 kousky ovoce denně a spíše v ranních hodinách.

 

Zeleninové smoothie

Zeleninové smoothie má oproti ovocnému tu výhodu, že má daleko nižší obsah kalorií. Lze tedy zařadit do redukčních diet a konzumace může probíhat po celý den bez výčitek. Nespornou výhodou je také zasycení, které zelenina přináší. Na zeleninový fresh se nejčastěji používá špenát, řecký salát, petržel, celer, okurka, rajčata, hrášek mrkev a další.

Zelenina je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů! Obsahuje také velký podíl vlákniny, která je zdrojem energie a dobře zasytí! Proto by na vašem jídelníčku neměla zelenina chybět.

co je smoothie

Výhody smoothie

Je dokázáno, že v tekutém stavu člověk dokáže příjmout větší objem ovoce a zeleniny. Určitě víte, že dostat do dětí dávku vitamínů a minerálů není nic lehkého. Díky smoothie je to daleko jednodušší! Další výhodou je, že do nápoje můžete přidat i ingredienci, kterou za normálních okolností nedáte vy, anebo vaše dítě do pusy.

Takto „propašujete“ potřebné vitamíny a minerály do těla a ani o tom nemusí vědět.

 

9 nejlepších potravin na přípravu smoothie

  • Rajčata – Obsahují beta karoten, vitamín C a lykopen, což jsou velice silné antioxidanty, které ovlivňují kvalitu pokožky, kůže a zpomalují stárnutí.
  • Jablka – Jablka dokáží snižovat cholesterol v krvi a mají protizánětlivé účinky. Jsou ideální na svačiny, protože obsahují vysoké množství vlákniny, která nám dodá energii po celý den!
  • Banán – Banán je bohatým zdrojem sacharidů a patří mezi nejzdravější zdroje energie. Pomáhá se střevními problémy, snižuje napětí a dokáže pročistit tělo od škodlivých látek.
  • Borůvky – Borůvky obsahují velké množství antioxidantů, snižují cholesterol v krvi a také snižují riziko cukrovky. Jsou vhodné do období diet, protože dokáží zrychlit metabolismus a odbourat stres. Údajně mají pozitivní vliv na zdraví našeho mozku a mozkových funkcí.
  • Třešně – Třešně je těžké vypeckovat, ale stačí pouze hrst a dokáží divy! Obsahují vysoké množství vitamínů A, C a jsou vhodné zařadit před a po fyzické aktivitě.
  • Brusinky – Jsou vhodné především pro ženy, díky tomu, že pozitivně působí na močovou soustavu. Redukují hladinu cholesterolu v krvi a údajně mohou pomoci při chemoterapii. Brusinky se používají téměř ve všech doplňcích stravy pro jejich pozitivní účinek na močovou a vylučovací soustavu.
  • Avokádo – Jedna ze superpotravin 21. století, čemuž se nikdo nemůže divit. Obsahuje vysoké množství vitamínů (K1, B9, C, B5, E), minerálů a zdraví prospěšných tuků. Jsou bohatým zdrojem draslíku a hořčíku – vhodný při problémech s křečemi.
  • Chia semínka – Chia semínka patří také mezi superpotraviny. Ukážeme si proč. Obsahují velké množství vlákniny, nenasycených mastných omega-3 kyselin (pozitivní vliv na srdce a cévy, nervy, imunitu, zlepšuje paměť a soustředění), snižují hladinu cholesterolu a další. Dokáží na sebe navázat vodu a zvýšit svůj objem až 12x! Fungují skvěle jako potravina pro zasycení – do smoothie úplně ideální!
  • Pomeranče – Pomeranče jsou taková česká klasika. Mají vysoký obsah vitamínu C, vlákniny a kyseliny listové. Pomáhají urychlit hojení ran a podpořit imunitu.